Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

65. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956-wystawa w Koninie.

65. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956-wystawa w Koninie.

Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przygotowały wystawę plenerową upamiętniającą Poznański Czerwiec 1956. Wystawa odbędzie dwutygodniową podróż po Wielkopolsce i zawita również do naszego miasta.

Poznański Czerwiec 1956 to dramatyczny w skutkach, krwawo stłumiony protest robotniczy w obronie ludzkiej godności i wolności, wydarzenie szczególne dla każdego poznaniaka. Był pierwszym, o takiej sile i skali w dziejach powojennej Polski.

Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycja, bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego – oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat. Po poznańskiej premierze, wystawa wyruszy do Warszawy, gdzie zaprezentowana zostanie na Placu Marszałka Piłsudskiego, a następnie w dwumiesięczną podróż po Wielkopolsce, odwiedzając kolejno Leszno, Konin, Piłę, Kalisz oraz Gniezno.

 

 

 

 

 

 

źródło:muzeum.com.pl

Komentarze są wyłączone.