Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Autobus wodorowy w Koninie.

Autobus wodorowy w Koninie.

Pierwszy autobus wodorowy w Polsce trafi do Konina. Dostawcą będzie wielkopolska firma Solaris Bus & Coach.

MZK Konin będzie pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym. Prezes Magdalena Przybyła, w obecności Prezydenta Miasta Piotra Korytkowskiego, podpisała umowę z firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o., na dostawę w formie dzierżawy jednego fabrycznie nowego autobusu niskopodłogowego napędzanego wodorem.

Prezydenta Miasta Konina Piotr Korytkowski:
„Modernizacja taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie to kierunek, który obrało Miasto Konin. Zapowiadając jego unowocześnienie, myślałem wówczas głównie o autobusach hybrydowych i elektrycznych. To, że dziś podpisujemy umowę na dzierżawę autobusu wodorowego Solaris, jest dla mnie powodem do dumy i ogromnej radości. Najnowocześniejsze na świecie rozwiązania w zakresie transportu publicznego trafią właśnie do Konina. Wierzę, że to dopiero początek”.

Magdalena Przybyła, Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie:
„Z dużą nieśmiałością podejmujemy to zadanie, ale z ogromnym przekonaniem, że tędy droga i tak należy podążać. Wiemy, że dzięki współpracy z firmą Solaris i przy wsparciu władz miasta, damy radę”.

Dariusz Michalak Wiceprezes Zarządu ds. R&D i Produkcji, który w imieniu firmy Solaris podpisywał umowę:
„To będzie pierwszy autobus wodorowy w Polsce. Podpisujemy kontrakt na coś, co jest nowatorskie, a co zaczęło rozwijać się intensywnie w Europie i tym bardziej cieszę się, że dzieje się to w Wielkopolsce, w moich rodzinnych stronach.”

Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach:
„Jesteśmy świadkami nadzwyczajnej chwili. Jeszcze nie tak dawno temu nasza firma wprowadzała na polski rynek pierwsze autobusy elektryczne, dziś natomiast podpisujemy pierwszy kontrakt na dostarczenie autobusu zasilanego wodorem do Konina. Nie raz deklarowaliśmy, że jesteśmy prekursorem przemian w transporcie publicznym w Polsce – dzisiejszy dzień doskonale to przypieczętowuje. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w Polsce i całej Europie”.

Dostawca, wielkopolska firma Solaris Bus & Coach, został wyłoniony w drodze przetargu. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie sp. z o.o. wydzierżawi autobus napędzany energią pochodzącą z wodoru na okres czteroletni. Zgodnie z umową pojazd zostanie dostarczony w ciągu 12 miesięcy.

 

 

 

 

źródło/zdj:Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.