Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Będzie ciepłownia geotermalna na Pociejewie.

Będzie ciepłownia geotermalna na Pociejewie.

Przedstawiciele MPEC-Konin Sp. z o.o. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 28 października 2020 r., podpisali umowę na dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie.

Projekt budowy ciepłowni geotermalnej realizowany będzie w latach 2021-2022 na wyspie Pociejewo. Zakład ten będzie trzecim
opartym na odnawialnych źródłach energii producentem ciepła dla miasta. Będzie bazował na złożach wody o rekordowej
temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza. Odkryto je 5 lat temu w wyniku odwiertu geotermalnego. Obecne władze miasta chcą, by Pociejewo stało się „ekologicznym salonem miasta” z usługami z dziedziny rekreacji i balneologii.

Sławomir Lorek, prezes zarządu MPEC-Konin:
"W ten sposób zakończony został etap przygotowań formalnych i można przejść do fazy budowy ciepłowni geotermalnej”
" Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób. Na pierwszym etapie (realizacja odwiertu GT-1) bardzo aktywnie
pomagał poseł Tomasz Nowak, autor wielu interpelacji poselskich w kwestii wykorzystania wód geotermalnych, natomiast na etapie składania wniosku o dofinansowanie budowy ciepłowni, jego oceny i ostatecznych decyzji, mających miejsce w 2020 roku przydatna okazała się pomoc posła Leszka Galemby. Wiele serca w przygotowania do realizacji tej inwestycji włożył też były prezes MPEC-Konin Stanisław Jarecki."

Parametry nowej inwestycji:
- Moc zainstalowana: 8,1MWt
- Planowana roczna produkcja  energii cieplnej: 44 149,7 MWht/rok [158.938,92 GJ]
- Szacowany roczna redukcja emisji CO2: 6 746,09 Mg/rok
- Planowany koszt całkowity  brutto: 56.088.436,04 zł
- Kwota dofinansowania: 24.141.132,00 zł

Projekt realizowany będzie w latach 2021-2022. Koszt inwestycji wynosi ponad 56 milionów złotych, dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to ponad 24 miliony złotych.

 

 

źródło/zdj.Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.