Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Dzień Sybiraka w Koninie.

Zarząd Regionu i Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie zorganizował uroczystość Dnia Sybiraka, która odbyła się 17 września.

Dzień Sybiraka uczcili w Koninie Sybiracy, ich potomkowie, samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, konińskiej policji oraz młodzież i nauczyciele z I LO.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. prał. Henryka Witczaka - proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Koninie.
Po mszy, przy pamiątkowym kamieniu Sybiraków przed kościołem św. Wojciecha, wydarzenia sprzed 82 lat wspominała Maria Pawłowska - prezes Zarządu Regionu Związku Sybiraków w Koninie. Potem uczestnicy uroczystości - wśród nich Sybiracy i prezydent Konina Piotr Korytkowski, złożyli kwiaty i zapalili znicze w symbolicznym miejscu pamięci – jak głosi napis na tablicy - o tych, „których ciała pozostały w tajgach Sybiru i stepach Kazachstanu w latach 1940-56 oraz tych, którym Bóg pozwolił wrócić do Ojczyzny”.

Po ceremonii odbyło się spotkanie, w trakcie którego potomkowie Sybiraków i młodzi ludzie z I LO czytali fragmenty wspomnień osób, które przeżyły tamte straszne wydarzenia.

Obchody Dnia Sybiraka były też hołdem złożonym Polakom, którzy zginęli i cierpieli w wyniku napaści ZSRR na nasz kraj 17 września 1939 roku.

 

 

 

 

źródło/zdj:Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.