Festiwal „Kłodawskie Dwory” 2021.
Już po raz drugi organizowany jest w okolicach Kłodawy w powiecie Koło Festiwal „Kłodawskie Dwory”, którego głównym filarem są wydarzenia muzyczne.
Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach lub parkach otaczających szlacheckie dwory, których pewna liczba zachowała się w okolicach Kłodawy. W roku ubiegłym były to dwory Straszków, Mniewo i Wólka Czepowa, teraz miłośnicy muzyki spotykają się w Dębowicach, Głębokiem i Studzieniu. Słuchacze będą mogli zwiedzić odremontowany pałac w Kościelcu, będący obecnie siedzibą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie w sobotę 21 sierpnia o godz. 16.30 arie operowe z czasów Fryderyka Chopina śpiewać będzie solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Dorota Wójcik, a towarzyszyć jej będzie kwartet smyczkowy Opera String Quartet.
Kłodawskie Dwory to stowarzyszenie właścicieli i miłośników dawnych dworów szlacheckich. W jego skład wchodzi także grupa kłodawskich działaczy kulturalnych. Celem stowarzyszenia jest pobudzanie zainteresowania zabytkami kultury ziemiańskiej, upamiętnianie historii ziemiaństwa oraz jego wkładu w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny kraju, utrwalanie patriotycznych wzorców wykształconych na przestrzeni wieków w środowiskach szlachecko-ziemiańskich. Realizacji tych celów służą w szczególności wydarzenia kulturalne, organizowane na terenie obiektów zabytkowych położonych w okolicach Kłodawy. Poświęcone tematyce ziemiańskiej Europejskie Dni Dziedzictwa w r. 2019 uhonorowane zostały wyróżnieniem przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Wydarzenie zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wkład finansowy: Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie, Gmina Olszówka, AGRONAS sp. z o.o. Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o.