Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

MBP w Koninie otrzymała książki od prof. Marka Pietrygi.

MBP w Koninie otrzymała książki od prof. Marka Pietrygi.

Prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga podarował Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie książki swojego autorstwa.

Na stronie MBP widnieje następujący wpis:
"Chwalimy się kolejnymi darami książkowymi dla naszej biblioteki
Tym razem konińską książnicę obdarował prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga, który jest kierownikiem Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Pan doktor jest również autorem specjalistycznych książek z zakresu ginekologii, literatury beletrystycznej oraz pięknych wspomnień swojej babci – Marii Michalak, z którą spędził lata dzieciństwa w Koninie.
Serdecznie dziękujemy!
Mamy nadzieję, że o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli wkrótce otworzymy bibliotekę, a książki będą mogły trafić do naszych czytelników."

Prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga jest kierownikiem Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jest autorem specjalistycznych podręczników z dziedziny ginekologii, ale także książek beletrystycznych.

Prof.Marek Pietryga:
" Zapach książek lubiłem od zawsze. Kojarzył mi się z pochłanianiem wiedzy i intrygował. Jak miałem 10 lat to chciałem napisać pierwszą książkę, ale powstały tylko trzy strony. Pisanie książek specjalistycznych wzięło mi się po różnych zawodowych szkoleniach za granicą. Zobaczyłem wtedy, że na polskim rynku nie ma podręczników z zakresu obrazowania diagnostyki płodu. 16 lat temu był pomysł współautorstwa, potem pojawiały się kolejne, aż podsumowanie mojego życia zawodowego, czyli wydawnictwo „Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie”. Ta książka – „album” uczy obrazami. To jest specyficzne przekazywanie wiedzy. Tak też wyglądają moje wykłady.
Pierwszym pomysłem na pisanie o czymś innym było wydanie w formie książki wspomnień babci – Marii Michalak. Potem będąc na wakacjach postanowiłem, że trzeba podzielić się z innymi różnymi ciekawostkami, tak jak chcę się dzielić wiedzą medyczną.
Z inspiracji podróżniczych wzięły się książki beletrystyczne, w których poznajemy inne kultury, ludzi, które uczą. Pierwszy był „Gen”, drugi „Dotyk Azji”, trzeci „Dotyk Azji i Afryki”, jako czwarty powstał „Gen MMXX”. Bohaterowie są ci sami, akcja jest inna, każdy
rozdział można czytać osobno. Po prostu dzielę się z czytelnikami tym, o czym dowiedziałem się w danym miejscu. Dlaczego „Gen”? Ponieważ najbardziej rozwijającą się dziedziną medycyny jest genetyka, która poszła nieprzeciętnie do przodu. W książkach jest
wątek o tym, jak w obecnych czasach można manipulować ludzkim genomem. Z drugiej strony podaję przykład terapii genowej. Zawodowo już wiele osiągnęłam. I pewnie niektórzy zdziwią się, że dziś piszę książki, ale na starość będę sobie czytał, gdzie byłem."

Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie:
"Książki medyczne trafią do filii w szpitalu, Wspomnienia Marii Michalak (babci) do czytelni, wypożyczalni głównej, Filii Starówka i Filii Siódemka. Thriller w całość do wypożyczalni."

 

 

 

Komentarze są wyłączone.