Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Wkrótce rozpoczną się prace w Domu Zemełki.

Wkrótce rozpoczną się prace w Domu Zemełki.

Przebudowa i rozbudowa zabytkowego Domu Zemełki w Koninie, kosztować będzie około 11 milionów złotych. Wykona ją firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna. Umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą została już podpisana.

Dom Jana Zemełki, doktora medycyny, społecznika, darczyńcy, przez lata pełnił różne funkcje. Ostatnio znajdowało się tam Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto Konin jest
wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kilka ostatnich lat budynek nie był użytkowany. Niebawem rozpocznie się przebudowa i rozbudowa tej najstarszej murowanej kamienicy w mieście.

Zakres prac budowlanych jest szeroki. Obejmuje rozbiórkę istniejących garaży, wymianę więźby dachowej na nową z odtworzeniem oryginalnego kształtu, rozbudowę Domu Zemełki o nowy dwukondygnacyjny pawilon, który zostanie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą. Osobne części piwnic będą ze sobą połączone, a strych zostanie zaadaptowany na cele użytkowe. W budynku położone będą nowe instalacje elektryczne, sanitarne. Zamontowany zostanie system pętli indukcyjnej dla osób niesłyszących. Prace powinny potrwać do 17 grudnia przyszłego roku.
Docelowo Dom Zemełki ma być przeznaczony na cele kulturalne i związane z dziedzictwem kulturowym. Ma się w nim mieścić Inkubator Aktywności Kulturalnej z Multimedialnym Podziemiem, z Interaktywną Galerią Miejską, Kuchnią Artystyczną, Salą Kameralną i Gościńcem Artystycznym z pokojami hostelowymi.

Miasto Konin zdobyło na ten projekt dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wynoszące prawie osiem milionów złotych.

 

 

 

 

 

źródło/zdj.Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.