Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Koninie 27 grudnia w Muzeum Okręgowym otwarta zostanie wystawa pt. „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, na ulicach miasta wywiesimy flagi narodowe, a na Urzędzie Miejskim i na maszcie przed głównym budynkiem magistratu - chorągwie powstańcze. Tego dnia prezydent Konina Piotr Korytkowski i jego zastępca Witold Nowak złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach sześciu powstańców spoczywających na konińskich nekropoliach. Mogiły znajdują się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej, gdzie spoczywają:  Tadeusz Nalewalski, Tadeusz Geras oraz Mikołaj Kmiecik, na cmentarzu parafialnym przy ul. Staromorzysławskiej – tam znajdują się mogiły Telesfora Kukułki i Franciszka Łechtańskiego oraz na cmentarzu komunalnym, gdzie jest grób Czesława Świtały.

Miasto Konin, Muzeum Okręgowe w Koninie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Powstańców Wielkopolskich, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej oraz konińska radna Emilia Wasielewska zapraszają na wystawę „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, na której zaprezentowane będą pamiątki związane z powstaniem. Pochodzą z izby pamięci Szkoły Podstawowej nr 8, ze zbiorów Działu Historycznego i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Okręgowego, część zbiorów to własność rodzin powstańców.

Organizatorzy:
„Celem ekspozycji jest przybliżenie historii powstania oraz ukazanie losów jego uczestników, którzy związali swoje życie z Koninem i powiatem konińskim. Wystawa jest wyrazem pamięci i wdzięczności dla uczestników powstania za walkę i włączenie ziem Wielkopolski w granice odrodzonej nieco ponad 100 lat temu Rzeczypospolitej”.

Wernisaż: 27.12.2021 r., godz.18:00, spichlerz, Muzeum Okręgowe w Koninie
W programie: minirecital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Koninie oraz projekcja filmu „Powstanie wielkopolskie” (20′).

 

 

 

 

Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.