Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Koninie.

Prezydent Konina, Proboszcz Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe, Przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na konińskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie warszawskie trwało od1 sierpnia do 3 października 1944 roku i było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

1 sierpnia władze miasta, duchowni, kombatanci oraz mieszkańcy Konina będą obchodzić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Program obchodów:
godzina 16:00 - Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
godzina 17.00 - Uruchomienie syren alarmowych – „Godzina W”
godzina 17:05 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Polskiej Drogi Krzyżowej

 

 

 

 

 


źródło:wikipedia,Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.