Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Odeszła Helena Klup.

Zmarła Helena Klup (1922-2022) - łączniczka z Powstania Warszawskiego, mieszkanka Konina, za pół roku obchodziłaby setne urodziny.

Pani Helena Klup z d. Woźniak urodziła się w Dąbiu nad Nerem, gdzie spędziła dzieciństwo i lata wczesnej młodości. W 1944 roku, mając 22 lata, wyjechała do Warszawy, gdzie wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Najpierw była łączniczką, a później w piwnicach przy Marszałkowskiej robiła granaty. Wiara w wolną i niepodległą Polskę dawała jej siłę do walki, co wielokrotnie podkreślała, wspominając wojenne czasy.

W 1985 roku zamieszkała w Koninie. Należała do Związku Inwalidów Wojennych RP w Koninie, w którego działalność była niezwykle zaangażowana od 2009 roku. W 2011 roku została awansowana na stopień podporucznika w stanie spoczynku.

Dla mieszkańców Konina to zaszczyt i duma, że pani Helena Klup była częścią naszej społeczności. Pozostawiła po sobie bezcenną pamiątkę - niezwykły i godny najwyższego szacunku życiorys. Za swoje zasługi została odznaczona Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Pogrzeb pani Heleny Klup odbędzie się 5 lutego o godz. 11:00 w kaplicy na cmentarzu w Dąbiu nad Nerem.

 

 

Miasto Konin

 

Komentarze są wyłączone.