Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Pamięć o Powstańcach Wielkopolskich.

Dzień wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uznany został za święto narodowe. Pan Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski, uroczystym apelem zaprasza do wirtualnego uczestnictwa w obchodach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich 27 grudnia.

Marszałek Województwa zaprasza również do podświetlenia szczególnych dla mieszkańców obiektów w kolorach biało-czerwonych.
Zachęca także do udziału w akcji „Świet(l)ne Powstanie”. Polega ona na wykonywaniu zdjęć podświetlonych budynków lub siebie na ich tle i do dzielenia się autorskimi fotografiami. Zdjęcia można wysyłać na adres biuro@27grudnia.pl lub umieszczać na facebook.com/27grudnia pod dedykowanym postem, który 27 grudnia zostanie opublikowany na tym profilu.

Gminy powiatu konińskiego dołączają do obchodów wywieszając flagi biało-czerwone i składając wieńce w miejscach pamięci. Gmina Grodziec i gmina Ślesin już uczciły bohaterów: Biblioteka Publiczna w Grodźcu zorganizowała wystawę upamiętniającą Powstanie oraz konkurs dla młodzieży, w Ślesinie rozdawano zaś chorągwie powstańcze podczas cyklicznej akcji szczepień.

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto zachęca mieszkańców do pogłębienia wiedzy o powstaniu.
Dyrektor Biblioteki Jacek Matusiak:
„Organizujemy quiz historyczny on-line pt:  Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 W tym dniu od godz. 12.00 na stronie http://www.bibliotekastaremiasto.pl będzie dostępny link, który przeniesie użytkowników  do quizu”

Do wygrania bony do realizacji w sklepie w InterMarche Stare Miasto: za zdobycie I miejsca – 200 zł, 2-go – 150 zł, 3-go – 100 zł.

W gminie Kramsk na budynkach szkół oraz Urzędu Gminy będą wywieszone flagi Polski oraz flaga Powstania Wielkopolskiego. Wójt Gminy Kramsk wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury ogłosili z tej okazji konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.
Młodsi uczniowie i przedszkolaki przygotowywali lapbooki, czyli coś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. Starsi zmierzyli się z tematem „Pokaż historię - Powstanie Wielkopolskie 1918”- w prezentacji multimedialnej wykonanej dowolną techniką. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 23 grudnia 2021r.
Na stronie urzędu Gminy Kramsk.pl oraz na facebook-  Gmina Kramsk zostanie udostępniona inscenizacja przemówienia Ignacego Paderewskiego z grudnia 1918 (w rolę Paderewskiego wcieli się Wójt Gminy Kramsk). Ostatnim akcentem będzie złożenie kwiatów na Cmentarzu w Kramsku przy grobie Pana Leona Nawrockiego uczestnika Powstania Wielkopolskiego.

W Spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie 27 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, na której zaprezentowane będą pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim. Celem ekspozycji jest przybliżenie historii powstania oraz ukazanie losów jego uczestników, którzy związali swoje życie z Koninem i powiatem konińskim.

 

 

 

powiat.konin.pl

Komentarze są wyłączone.