Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Pamięć o Zofii Urbanowskiej.

Pamięć o Zofii Urbanowskiej.

Zofia Urbanowska jest Honorową Obywatelką Miasta Konina. Pisarka zmarła 1 stycznia 1939 roku o godz. 15. Jej pogrzeb 4 stycznia 1939 roku był manifestacją patriotyzmu i szacunku dla Jej osoby.

Grób Zofii Urbanowskiej odwiedziły liczne delegacje, które z powodu obowiązujących obostrzeń nie spotkały się razem. Była delegacja PiS i Klubu Gazety Polskiej, do której młoda reporterka Zofia z Konina pisywała korespondencje, a później pracowała jako korektorka. Była reprezentacja Rzgowa i Kowalewka, w osobach Grzegorza Matuszaka, wójta gminy Rzgów i Marka Pienieckiego, prezesa OSP Kowalewek, gdzie pielęgnuje się pamięć o pisarce w Domu Kultury jej imienia.

Grób pisarki odwiedzili przedstawiciele organizacji pozarządowych: Towarzystwa Przyjaciół Konina i konińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zapalając znicze docenili umieszczenie spuścizny literackiej naszej pisarki w bibliotece POLONA i Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Jej powieści są nadal wznawiane drukiem i w wersjach e-book.

Reprezentacja władz miasta z wiceprezydentem Witoldem Nowakiem przybyła o godz. 15, doceniając dorobek twórczy pisarki i Honorowej Obywatelki Miasta Konina. Na rodzinnym grobowcu pisarki złożone zostały róże i zapalone znicze w imieniu władz miasta i mieszkańców Konina.

 

 

 

 

 

źródło/zdj:Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.