Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Pierwszy Koniński Protest Ludzi Młodych.

Pierwszy Koniński Protest Ludzi Młodych.

W dniu 6 sierpnia 2020 r. odbył się w Koninie po raz pierwszy protest młodzieży przeciwko sytuacji, jaka obecnie panuje w Polsce.

W czwartek przy centrum spotkali się uczniowie i studenci z Konina, którzy chcieli zwrócić uwagę na niezadowolenie z kilku dziedzin życia społecznego.

Protest dotyczył trzech ważnych tematów:
- sprawy klimatyczne – uczestnicy podkreślili brak edukacji w kierunku ochrony środowiska. Mają nadzieję, że władze kraju na tyle
dostrzegą problem zmian klimatu, że wprowadzą do szkół edukacje klimatyczną. Podpowiadają, że Polska w tej kwestii powinna brać przykład z krajów skandynawskich, gdzie jest szczególny nacisk na ochronę środowiska.

- prawa kobiet i mniejszości – organizatorka protestu, Marcelina Sobolewska przypomniała sytuacje jakie miały miejsce na wiecach LGBT organizowanych w całym kraju i w jaki sposób państwo odnosi się do mniejszości społecznej. Młodzi żądają równouprawnienia dla wszystkich obywateli. Problem pogłębia projekt wypowiedzenia przez rząd konwencji stambulskiej.
- dialog społeczny – protestujący ubolewają nad tym, że głos młodych nie jest brany pod uwagę we wszelkich debatach. " Brak nam zwykłego pytania „czego młodzi chcą?" Nie odczuwamy impulsu ze strony władz, byśmy mieli szansę się wypowiedzieć i mieć wpływ na politykę, a to przecież powinno być priorytetem, bo to my jesteśmy przyszłością tego kraju". Ponadto widzą brak porozumienia
między partiami, co powoduje dezorganizację kraju.

Na transparentach pojawiły się hasła:
"PROTEST LUDZI MŁODYCH.STOP HIPOKRYZJI!", "LOVE IS LOVE", "STOP DYSKRYMINACJI!", "PRACUJMY RAZEM DLA WSPÓLNEJ POLSKI", "CHCEMY AKTYWNEJ DEBATY SPOŁECZNEJ!", "DYSKUSJA, NIE NAGONKA!", "STOP PROPAGANDZIE!", "MŁODZI MAJĄ GŁOS!", " I'M THE HOTTEST, SO DON'T LET THE CLIMATE TAKE MY PLACE".

Marcelina Sobolewska zapewnia, że będą kolejne protesty. "To pierwsza akcja, zrobiona pod wpływem impulsu, mam jednak nadzieję, że będzie to pierwszy krok do czegoś większego".

Komentarze są wyłączone.