Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Pierwszy polski autobus elektryczny w Koninie.

Pierwszy polski autobus elektryczny w Koninie.

Pierwszy polski autobusu elektryczny trafi niebawem do Konina. W minionym tygodniu w siedzibie ARP S.A. w Warszawie miało miejsce podpisanie umowy trójstronnej, na dostawę w formie leasingu autobusu PILEA, produkowanego przez ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

Nowy elektryczny autobus testowany był w Koninie w październiku ubiegłego roku (pod nazwą ARP E-Vehicles). Teraz na stałe dołączy do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji. Konin będzie pierwszym miastem w Polsce, po ulicach którego jeździć będzie PILEA – polski, innowacyjny, lekki, elektryczny autobus.

W siedzibie ARP S.A. w Warszawie umowę na dostawę autobusu PILEA podpisali:
Pani Magdalena Przybyła – Prezes Zarządu, w imieniu MZK Konin Sp. z o.o.,
Pan Wojciech Miedziński  – Prezes Zarządu,  w imieniu ARP Leasing,
Pan Michał Maćkowiak – Wiceprezes Zarządu, w imieniu ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

PILEA to niewielki, zeroemisyjny pojazd z napędem elektrycznym, który dzięki nowoczesnej technologii i małym gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako miejski środek transportu, szczególnie na linii nocnej.  Został zaprojektowany przez polskich konstruktorów z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z troską o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.
Konstrukcja szkieletu pojazdu została wykonana w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych a użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych pozwoliło uzyskać niską masę pojazdu.
Baterie napędzające autobus zostały umieszczone pod podwoziem, co znacznie obniżyło środek ciężkości pojazdu i poprawiło jego parametry trakcyjne.
Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, a także lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu baterii.

 

 

 

 

MZK Konin

Komentarze są wyłączone.