Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Politycy o transformacji Wielkopolski wschodniej.

O przyszłości regionu konińskiego, o jego transformacji gospodarczej i społecznej debatowaliz mieszkańcami Konina przedstawiciele czterech komitetów wyborczych, biorących udziałw wyborach parlamentarnych.

Wśród wielu kwesti związanych z tematyką spotkania pojawił się również wątek dotyczący planowanej nowelizacji Prawa górniczego, które umożliwiałoby podejmowanie decyzji
o uruchomieniu nowej kopalni bez zgody mieszkańców miejscowości objętych jej zasięgiem.

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że pominięcie konsultacji społecznych jest niedopuszczalne. Emocje związane z planowaną nowelizacją studził kandydat PiS do Sejmu Marek Waszkowiak.

Jak ważne jest partnerstwo społeczne zwracał uwagę, kandydujący do Senatu z z poparciem partii opozycyjnych Maciej Sytek.

Wyraźne różnice zdań wywołał temat uruchomienia nowej odkrywki Kopalni Konin w Ościsłowie. O ile Władysław Kocaj z PSL postulował okres przejściowy w odchodzeniu od węgla oraz otwarcie tej odkrywki, o tyle Paulina Nowak z Lewicy nie widzi w tym żadnej korzyści.

Inwestycje w odnawialne źródła energii mają sens, gdy są częścią spójnego systemu, uwzględniającego konieczność magazynowania energi – taką opinię wyraził Marek Waszkowiak.

Istotne jest także środowisko prawne, w którym takie rozwiązania mają funkcjonować, a z tym nie jest najlepiej – twierdził z kolei Władysław Kocaj.

Ostatecznie, nawet największy wysiłek samorządów we wprowadzanie zmian w regionie
nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez wsparcia rządowego.

W tej opinii także zgodni byli wszyscy uczestnicy spotkania, dla których najtrudniejszym chyba zadaniem było odniesienie się do trudnych pytań zadawanych przez wymagającą publiczność.
To zaangażowanie mieszkańców miasta sprowokowało uczestników do zaplanowania kolejnego spotkania po wyborach.

Komentarze są wyłączone.