Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Protest gmin przeciwko przyłączeniu ich do Konina.

Na najbliższej Sesji Rady Miasta, tematem obrad będzie propozycja Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego, dotycząca
poszerzenia granic administracyjnych miasta.

Na Sesji Rady Miasta Konina, która odbędzie się w środę 30 września, radni podejmą decyzję o powiększeniu Konina o obszary
ewidencyjne Rudzicy, Woli Podłężnej, Morzysławia Kolonii, Sokółek, Woli Łaszczowej, Wieruszewa i Władzimirowa. Wójtowie gmin Kazimierz Biskupi i Kramsk nie zgadzają się z propozycją prezydenta. Dla obu gmin oznacza to stratę powierzchni: Gminy Kazimierz Biskupi to obszar około 13% , a Gminy Kramsk – około 7%.

Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi; " Jesteśmy bardzo zaskoczeni tą informacją. Dowiedziałem się o niej z mediów. Nikt ze mną z Urzędu Miasta, pan prezydent, czy ktokolwiek, nie kontaktował się w tej sprawie".

Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk: " Nie było żadnych rozmów, żadnych sygnałów. Tym, że ten projekt się pojawił na pewno jestem zdziwiony, zwłaszcza sposobem przedstawienia bez żadnych prób komunikowania czegokolwiek z samorządem, wobec którego ma się takie plany".

Na spotkaniu wójtów obu gmin, ustalono wspólne działania zmierzające do obalenia projektu. W Urzędzie Gminy Kazimierz Biskupi powstał do tego specjalny zespół. Ale wójt Grzegorz Maciejewski chętnie podejmie rozmowę z władzami miasta:
" Bardzo serdecznie zapraszam władze Konina do gminy Kazimierz Biskupi. Bardzo chętnie pokażemy, w jaki sposób i co zrobić, by przyciągnąć mieszkańców, by zostawali na danym terenie. Podzielimy się naszym doświadczeniem, naszą wiedzą. Jeżeli w mieście nie potrafią sobie z tym poradzić i mieszkańcy wyprowadzają się stamtąd to proponowałbym, by stworzyli takie warunki dla ludzi
młodych, ludzi operatywnych, by w mieście zostali, mogli funkcjonować. Nie ma problemu, służymy radą".

Wójt Andrzej Nowak: "Ustalimy razem z partnerem działania, czyli wójtem Maciejewskim, udział w sesji Rady Miasta Konina. Powinno być tak, że w tej sytuacji powinno pojawić się zaproszenie ze strony prezydenta Korytkowskiego, czy Rady Miasta. Samo pojawienie się bez możliwości na przykład zabrania głosu byłoby przyglądaniem się sprawie. Moglibyśmy zostać potraktowani jako persona non grata, skoro tak zostaliśmy potraktowani jeśli chodzi o sposób ogłoszenia tej wiadomości".

Sesja Rady Miasta Konina odbędzie się w środę 30 września w systemie zdalnym.

Komentarze są wyłączone.