Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Protest na Gali.

Protest na Gali.

W związku z tym, że Polska Press, w tym Głos Wielkopolski, zostały przejęte przez władzę, uniemożliwiając w ten sposób pełnienie gazecie jej podstawowej funkcji i misji, jaką jest kontrolowanie poczynań władzy, niestety nie mogę odebrać wyróżnienia. Dziękuję bardzo wszystkim, którzy na mnie głosowali. Dziękuję też za zaproszenie” - oświadczyła działaczka społeczna z Konina podczas Gali „Osobowość Roku – Wielkopolska” organizowanej przez Głos Wielkopolski.

 W tym roku odbyła się czwarta edycja Plebiscytu „Osobowość Roku”. Miała ona nieco inny charakter niż poprzednie. Czytelnicy Głosu Wielkopolskiego oceniali nominowanych z roku 2019 i 2020. Powodem takiej kumulacji była oczywiście pandemia. W bieżącym roku natomiast doszło do przejęcia wydawnictwa Polska Press, do którego należy między innymi Głos Wielkopolski przez państwowy koncern PKN Orlen. Przeciwko monopolizowaniu mediów przez partie aktualnie rządzące Polską, postanowiła zaprotestować jedna z laureatek Plebiscytu, koninianka, dr hab. Magdalena Krysińska-Kałużna – działaczka społeczna i ekologiczna, jednocześnie antropolożka i etnolożka.

 Dzięki głosom czytelników zajęła ona 1 miejsce w Koninie i powiecie konińskim i jednocześnie 3 miejsce w Wielkopolsce w kategorii „działalność społeczna i charytatywna” za rok 2020. Nominowana została, jak czytamy w notatce biograficznej zamieszczonej na stronie internetowej Głosu Wielkopolskiego za „zorganizowanie akcji ratowania kaczek z rzeźni, zapewniła im dom w Parku Miejskim im. Fryderyka Chopina. W ramach nieformalnej grupy „Akademia Demokracji” organizowała akcje wsparcia dla sędziów. Broniła Puszczy Białowieskiej oraz drzew przed wycinką w Koninie.”

Podczas Gali Plebiscytu, prowadzący, czytający biogramy, zakończył jednak prezentację na słowach o wsparciu dla sędziów. Jak skomentowała laureatka, „miałam wrażenie, ze pan prowadzący spotkanie zdziwił się usłyszawszy, co właśnie przeczytał i na wszelki wypadek pominął dalszą część o Puszczy Białowieskiej i obronie drzew przed wycinką.”

 

Zaproszona na scenę po odbiór statuetki Magdalena Krysińska – Kałużna odmówiła jej przyjęcia, wyrażając jednocześnie swój sprzeciw wobec ingerencji rządu w rynek medialny oraz zmian w samym wydawnictwie Polska Press, które zostało politycznie podporządkowane rządzącej obecnie w Polsce koalicji partii populistycznych.

 

Akademia Demokracji”, którą współtworzy dr hab. Magdalena Krysińska–Kałużna, organizowała otwarte spotkania z wybitnymi postaciami środowisk demokratycznych, m.in. z Ludwiką i Henrykiem Wujcami, prof. Moniką Płatek, sędzią Igorem Tuleyą, Władysławem i Magdaleną Frasyniukami, prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem, prof. Krzysztofem Podemskim.

Komentarze są wyłączone.