Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Radolina. Powrót do przeszłości…

Radolina to niewielka wieś w gminie Golina i parafii Myślibórz w powiecie konińskim. Leży przy drodze z Konina przez Lądek do Pyzdr.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Nasza Radolina” od kilku lat aktywnie przywraca pamięć o swojej miejscowości.

To przecież rodzinna wieś Piotra Wysza, biskupa krakowskiego i poznańskiego (od 1412 r.), zmarłego w 1414 r. dla wielu to postać zupełnie nieznana. Jednak kiedy przypomnimy jego rolę w odnowieniu Uniwersytetu Krakowskiego w 1400 r., którego kanclerzem był niejako z urzędu (biskup krakowski), wówczas staje się nam bliższy. Był też profesorem Uniwersytetu w Padwie, którego drzwi otwierał polskim uczonym. Tu doktoraty bronili Andrzej Łaskarzyc z Gosławic (zm. 1426), jeden z najwybitniejszych dyplomatów czasów monarchii Władysława Jagiełły i Mikołaj Kiczka, znany jako archidiakon gnieźnieński. Piotr Wysz był wybitnym uczonym. Szanowano go w całej katolickiej Europie. Dał się poznać jako koncyliarysta, czyli osoba głosząca wyższość decyzji Soboru Powszechnego nad decyzjami papieża.

Pamięć o przeszłości to tylko jeden z kierunków działania Stowarzyszenia „Nasza Radolina”. Jego członkowie wytrwale przywracają estetykę w otaczającej ich przestrzeni kulturowej. W listopadzie tego roku w restaurowanym parku odbyło się spotkanie poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości. To nieprzypadkowe miejsce. Wśród drzew kryją się ruiny dworu, w którym – co wynika z lektury Pamiętnika Chmielewskiego, spiskowca 1863 r. gościli powstańcy. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy oraz uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.

Jerzy Łojko

Komentarze są wyłączone.