Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Rolnicy podziękowali za plony.

Rolnicy podziękowali za plony.

Gmina Skulsk była w tym roku gospodarzem Dożynek Powiatowo – Gminno – Parafialnych. Do wspólnego świętowania zakończenia żniw, rolników oraz wszystkich mieszkańców powiatu zaprosili Starosta Koniński, Wójt Gminy Skulsk oraz Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku. Dożynki odbyły się w minioną niedzielę 5 września.

Uroczystość zainaugurowała o godz. 13.00 msza święta dziękczynna w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku. Po jej zakończeniu uczestnicy wydarzenia przemaszerowali barwnym korowodem na plażę nad jeziorem Skulska Wieś , gdzie kontynuowana była oficjalna część imprezy. Zaszczytną funkcję starostów pełnili Agnieszka Zwolska oraz Sławomir Królikowski. Asystowali im Katarzyna Kubacka oraz Krzysztof Kowalski.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej ze Skulska, dopełniono zwyczajowego obrzędu przekazania chleba. Zgodnie z ceremoniałem starostowie dożynek wraz z asystentami przekazali na ręce starosty, wójta i proboszcza bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał zespół „Echo Kujaw”.

Następnie ogłoszono wyniki XIX edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowano jego laureatów.  W tym roku do konkursu nominowano gospodarstwa: Marcina Bocianowskiego  z gminy Rychwał, Żanety i Krzysztofa Grochocińskich z gminy Ślesin, Moniki i Tomasza Jakubowiczów z gminy Rzgów, Beaty i Bartosza Janaczyków z gminy Kleczew, Magdaleny Nawrockiej – Juszczyk i Romana Juszczyka z gminy Kramsk, Anity Piątkowskiej – Krzewickiej i Mateusza Krzewickiego z gminy Sompolno, Elżbiety i Macieja Nowaków z gminy Stare Miasto, Doroty i Konrada Zawdów z gminy Skulsk oraz Agnieszki i Mariusza Zwolskich z gminy Skulsk. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji rolnikom prowadzących wyróżnione gospodarstwa nastąpił najbardziej oczekiwany moment: ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Henryka Kryka – Członka Zarządu Powiatu Konińskiego - Statuetkę Żniwiarza otrzymali: Monika i Tomasz Jakubowiczowe, Magdalena Nawrocka-Juszczyk i Roman Juszczyk, Anita Piątkowska – Krzewicka i Mateusz Krzewicki, Dorota i Konrad Zawada oraz Agnieszka i Mariusz Zwolscy.

Część artystyczną dożynek rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” . Do konkursu stanęło 14 wieńców ze wszystkich gmin powiatu konińskiego Komisja konkursowa uznała, iż najpiękniejszy wieniec  wykonało sołectwo Broniki z gminy Rychwał. Drugie miejsce przypadło dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna w gminie Krzymów, a trzecie należało do Koła Gospodyń Wiejskich z Miłaczewa gm. Kleczew. 

Po wręczeniu nagród w konkursie wieńcowym na scenie pojawili się lokalni artyści. Dla uczestników imprezy zagrali: Gminna Orkiestra Dęta ze Skulska, dzieci i młodzież z gminy Skulsk – podopieczni Filii Skulskiej Ogniska Muzycznego z Radziejowa, zespół Złota Jesień oraz formacja G3. Gwiazdą wieczoru był zespół TOP ONE. Imprezę zakończyła zabawa.

Dla wszystkich gości poczęstunek przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Skulsk. O dekoracje, które podziwiać mogli uczestnicy imprezy zadbali  seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Mielnicy Dużej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mielnicy Dużej oraz pracownicy Biblioteki oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Skulsku.

Dodatkowo podczas uroczystości dożynkowych Fundacja Ajak przeprowadziła zbiórkę publiczną na rzecz Kai Stankiewicz – rocznej dziewczynki, która po przeszczepieniu wątroby walczy o powrót do zdrowia, można również było zaszczepić się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson. Z możliwości tej skorzystały 42 osoby.

 

 

 

 

 

źródło/zdj:powiat.konin.pl

Komentarze są wyłączone.