Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Stowarzyszenie „Zmieniamy Konin” – w obronie drzew.

Stowarzyszenie „Zmieniamy Konin” - w obronie drzew.

Stowarzyszenie „Zmieniamy Konin” apeluje w sprawie drzew do prezesa zarządu firmy Dekada, która ma wybudować w Koninie centrum komunikacyjno-handlowe.

Planowana inwestycja budowy nowego dworca wraz z kompleksem handlowym, może przyczynić się do wycinki niektórych drzew z ulicy Kolejowej i Dworcowej. Tego właśnie obawiają się członkowie stowarzyszenia. Dlatego napisali list otwarty do inwestora. Jest w nim zawarty niepokój o stare drzewa, tym bardziej, że wśród nich jest pomnik przyrody – dąb "Zawiadowca". Drzewo to zostało pomnikiem przyrody zgodnie z Uchwałą nr 233 Rady Miasta Konina z dnia 25 listopada 2015r.

Działacze podkreślają rolę drzew w aglomeracji miejskiej: "... stare, wieloletnie drzewa produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. Szczególnie ostatnia kwestia jest niezwykle ważna. Zwłaszcza w okolicach dworca, torowisk i rozległej infrastruktury kolejowej, która akumuluje duże ilości ciepła. Tak zwana "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jeden duży buk, klon, dąb, lipa produkuje tyle tlenu, co mniej więcej 1700 dziesięcioletnich, małych drzew".

Komentarze są wyłączone.