Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Synagoga jest już własnością miasta.

Synagoga jest już własnością miasta.

Władze Miasta oficjalnie pozyskały zabytkową synagogę i plac po domu talmudycznym na zasadzie zamiany za działkę inwestycyjną w Starym Koninie.

W wyniku zamiany synagogi na działkę, do kasy miasta wpłynęło od byłego właściciela około 1,5 miliona złotych. Dodatkowo działka ta jest objęta podatkiem od nieruchomości, około 200 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo w ciągu najbliższych pięciu lat inwestor ma obowiązek oddać gotową inwestycję.

Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina:
"Jeden z najcenniejszych zabytków wraca we władanie samorządu Miasta Konina. Jest to bardzo ważne dla samej historii miasta, ponieważ kultura żydowska, społeczność żydowska przed wojną była bardzo silna w naszym mieście. Jest to tożsamość naszego miasta, dlatego należy o ten zabytek dbać."

Paweł Adamów, Zastępca Prezydenta Miasta Konina:
"W marcu zamierzamy złożyć wniosek o dofinansowanie zewnętrzne na przebudowę synagogi. Dysponujemy gotową dokumentacją. Nad szczegółową koncepcją funkcjonalną będziemy pracować. Wstępnie, tak jak zapowiadaliśmy, chcemy przeznaczyć obiekt na cele kulturalne, uruchomić tam, gdzie się da funkcje komercyjne, utworzyć w niej centrum kultury żydowskiej. Chcemy, aby była ważnym punktem na mapie turystycznej.Stan budynku jest poprawny, obiekt nie posiada nakazów konserwatorskich."

 

 

 

Komentarze są wyłączone.