Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Tajemnice Domu Zemełki.

Tajemnice Domu Zemełki.

Trwa przebudowa i rozbudowa zabytkowego Domu Zemełki w Koninie, którą wykonuje firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna.

Dom Jana Zemełki, doktora medycyny, społecznika, darczyńcy, przez lata pełnił różne funkcje. Ostatnio znajdowało się tam Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto Konin jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kilka ostatnich lat budynek nie był użytkowany.

W trakcie remontu Dom Zemełki ujawnia swoje tajemnice. Ostatnim odkryciem było znalezienie, na betonowej plombie jednej ze ścian głównego holu pierwszego piętra, odcisku tablicy z portretem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zachował się w doskonałym stanie i nic nie wzbudza wątpliwości, że przedstawia wielkiego Polaka, który odwiedził szkołę mieszczącą się w Domu Zemełki przed II wojną światową.

W piwnicach postępują prace przy zdejmowaniu tynków, które odsłaniają przepiękne ceglane konstrukcje oraz potężne fundamenty, wykonane z olbrzymich głazów.
Pracownicy remontujący obiekt, zgodnie z projektem, wycieli w starych murach dwa przejścia, łączące poszczególne pomieszczenia podpiwniczenia.

Miasto Konin zdobyło na ten projekt dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wynoszące prawie osiem milionów złotych.

 

 

 

 

źródło/zdj:Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.