Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Trwają prace przy ciepłowni geotermalnej na Pociejewie.

Na wyspie Pociejewo budowane jest pierwsze źródło energii cieplnej, które będzie zarządzane i eksploatowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Prace przy budowie ciepłowni geotermalnej sprawnie postępują. Niezbędne jest wykonanie otworu GT-3 o głębokości 2.660 metrów. Po 15 dniach prac świder wiertni dotarł do głębokości ponad 400 metrów.

Ciepłownia geotermalna, która jest inwestycją Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, to instalacja o mocy termicznej na poziomie 8,1 MW. Wykonawcą jest konsorcjum firm, której liderem jest UOS DRILLING S.A., a partnerem ENERGY SOLUTIONS sp. z o.o. Za stadionem im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego na wyspie Pociejewo powstaje budynek ciepłowni, inwestycja obejmuje też przyłącze ciepłownicze do magistrali przy Trasie Warszawskiej, żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2.000 metrów sześciennych, który będzie wykorzystywany do celów technologicznych. Częścią tego przedsięwzięcia jest wykonanie otworu GT-3 o głębokości 2.660 metrów. W tym celu na wyspie Pociejewo stanęła wiertnia, której maszt ma wysokość 39 metrów.
Do głębokości 400 metrów pracuje świder o średnicy 17,5 cala, który potem zamieniany jest na nowe narzędzie, czyli poszerzacz o średnicy 23 cali, by można było w otworze zainstalować odpowiednie rury.

Gracjan Świątek, kierownik wiertni:
„ Budowa otworu zbliżona jest do budowy teleskopowej, zaczynamy z większą średnicą, później przechodząc w coraz mniejsze. Każdy kolejny etap wiąże się z rozwierceniem, badaniami geofizycznymi, zarurowaniem otworu i wiązaniem cementu przed rozpoczęciem kolejnej sekcji. Aktualnie w Koninie na dobę wiercimy 60-70 metrów”.

Otwór GT-3 na wyspie Pociejewo będzie miał pod ziemią kształt litery S. Pozwoli to na posadowienie obok siebie w odległości zaledwie 23 metrów na poziomie terenu głowic dwóch otworów: GT-3 i GT-1, czyli eksploatacyjnego, który był wykonany już wcześniej.

Arkadiusz Biedulski, prezes UOS DRILLING:
„Dzięki temu prace można realizować na jednej działce, natomiast na dole otwory muszą być od siebie oddalone co najmniej o kilkaset metrów, żeby nie dochodziło do mieszania się wody wydobywanej otworem eksploatacyjnym z tą schłodzoną, która jest zatłaczana otworem chłonnym”

W Koninie odległość między otworami pod ziemią wyniesie około kilometra. Prace związane z wykonaniem otworu prowadzone są w oparciu o prawo geologiczne i górnicze, natomiast część związana z infrastrukturą na powierzchni jest nadzorowana przez prawo budowlane.

Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina:
„Budowa ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo to pierwszy krok mający dać impuls do rozwoju tego malowniczego miejsca. A jego potencjał jest w naszej opinii ogromny! Gorąca woda, po którą sięgamy w głąb ziemi pozwoli nam ogrzać ponad 10 proc. miasta – i to jest cel pierwszy. W dalszej perspektywie jednak marzy nam się, w pobliżu geociepłowni, profesjonalny kompleks obiektów z usługami leczniczymi, rekreacyjnymi, wypoczynkowymi. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego swoimi siłami, ale wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość przedstawiamy ofertę wyspy Pociejewo potencjalnym inwestorom. Chwalimy się tym miejscem, rozmawiamy i sondujemy, czy nasza wizja ma siłę przebicia. Nie chcielibyśmy powielać pomysłów, które zrealizowały inne samorządy. Chcemy się od nich odróżnić, „uderzyć” do nieco innej grupy odbiorców, stąd pomysł na balneologię. Zanim jednak to nastąpi, niebawem zobaczą Państwo pewne nowości na Pociejewie. Na wyspie powstanie park tężniowy, wybudujemy kładkę nad kanałem Ulgi oraz ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Mam nadzieję, że będzie to idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji”.

Prace wiertnicze potrwają jeszcze kilka miesięcy, natomiast cała inwestycja, szacowana na ponad 60 milionów złotych brutto, powinna być gotowa z końcem 2022 roku.

 

 

 

Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.