Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Warsztaty pisania ikon w Licheniu.

Warsztaty pisania ikon w Licheniu.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyła się druga edycja warsztatów pisania ikon.

Już po raz drugi uczestnicy pochylili się nad ikoną koptyjską, a kanwę dla ikonopisów stanowiła ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem będąca fragmentem przedstawiającym ikonę Matki Bożej Tronującej z Dzieciątkiem na kolanach.

Adam Zapora, ikonopis, artysta plastyk, na co dzień kierownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku:
„Sierpniowe warsztaty odbywają się pod hasłem „Matka Boża z Dzieciątkiem”. Jest to kolejny motyw ikony koptyjskiej, który zaproponowaliśmy uczestnikom warsztatów. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i jako pewna nowa forma, jeśli chodzi o przedstawienie, także i sposób modelowania całej postaci”.

W warsztatach uczestniczyło 25 osób, niektórzy przyjechali z różnych regionów Polski. Pani Anna z Bojanowa koło Rawicza o warsztatach dowiedziała się ze strony internetowej licheńskiego sanktuarium i postanowiła wziąć w nich udział. Pani Agnieszka spod Gorzowa Wielkopolskiego na licheńskie warsztaty przyjeżdża począwszy od pierwszej edycji.

Adam Zapora:
„Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić się i spróbować napisać ikonę, lub poznać inne oblicze ikony, aniżeli wersje ruskie czy greckie”.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach mogą zapisać się osobiście lub telefonicznie w Biurze Obsługi Pielgrzyma, lub wysłać zgłoszenie za pomocą poczty elektronicznej: lichen@lichen.pl.

 

 

 

 

 

 

 

źródło/zdj:powiat.konin.pl

Komentarze są wyłączone.