Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

„Wznieś serce nad zło”

Młodzieżowy Dom Kultury Koninie zorganizował wyjątkowy koncert, który odbył się w sobotę 5 marca. Koncert poprowadziła szefowa placówki, Lucyna Lenard-Woźniak.

Spontaniczny koncert powstał w dwa dni. W sobotę na pl. Wolności stanęła scena, którą oświetlały dwie barwy – niebieska i żółta, symbolizujące flagę Ukrainy. Na scenie wystąpili Wojownicy Światła i Papilotki z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Sylwia Dziardziel. Wszystkich ujął wzruszający koncert Jacka Wójcickiego oraz Grzegorza Kupczyka, byłego wokalisty Turbo, z zespołem Ceti. Na scenie pojawili się także goście. Dyrektor Konińskiego Banku Żywności – Joanna Piekarczyk apelowała i dziękowała o pomoc oraz wsparcie uchodźców z Ukrainy. Gen. dyw. pil. w st. spocz. Sławomir Kałuziński także apelował o pomoc i wsparcie.

Prezydent Konina Piotr Korytkowski:
„ Bardzo dziękuję, że przyszliście bo czujemy wspólnotę – mówił prezydent Piotr Korytkowski. - Chcemy pokazać, że jesteśmy przeciw wojnie, za wolną Ukrainą. Jesteśmy Słowianami, braćmi Ukrainy. Dziękuję za pomoc, za serca, za przyjmowanie uchodźców pod swój dach i dzielenie się z nimi kromką chleba. Niech ten koncert będzie podziękowaniem za wszystkie działania jakie podejmujecie”.

Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor MDK:
„Jak mało potrzeba, żeby ten z pozoru bezpieczny świat runął i, żeby zadziało się coś strasznego. Chodzimy codziennie do pracy, szkół, żyjemy normalnie. Myślimy, że tak będzie zawsze, a tu nagle decyzją jednego, nie bójmy się tego słowa, wariata cały świat się zmienia. Zmieniła się historia i życie naszych braci i sióstr w Ukrainie. Bardzo serdecznie im współczujemy, pomagamy i pomagajmy jak możemy. Ten koncert dziś ma być symbolem, gestem dobrej woli, że jesteśmy z nimi w tych najcięższych czasach, że pamiętamy! Dzisiaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa, pokazujemy, że to co się działo kiedyś, wieki temu, nie ma znaczenia”.

O wojnie w Ukrainie opowiedziała też Laura Lis z Konina, która studiowała stomatologię w Iwano-Frankiwsku. Jej świadectwo było przerażające.

Koninianie, którzy przyszli na koncert dzielili się tym co mieli. Przynosili konkretne zakupy, wrzucali pieniądze do puszek PCK. Pobliska restauracja Pepoe Nero serwowała za darmo herbatę.

Na finał zabrzmiała piosenka „Wznieść serce nad zło” oraz Światełko do Nieba” – zapalono sztuczne ognie, latarki i telefony.

Godzinę przed koncertem na pl. Wolności około stu osób odmówiło różaniec w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie.

 

 

 

Miasto Konin

Komentarze są wyłączone.