Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele
Walter Lippmann

Zapomniane zamki historycznej Wielkopolski.

Zamki rycerskie, królewskie, dostojników Kościoła, kapituł, zawsze wzbudzały zainteresowanie szerokich rzesz turystów. Budziły podziw historyków architektury, przyciągały nie tylko archeologów, ale i poszukiwaczy skarbów. Otaczały je legendy, przeradzające się w misternie przetykane ułudą, twierdzenia o podziemiach, których rozmiary niewiele odbiegały od gabarytów tunelu pod Kanałem La Manche.

Zbliżający się Światowy dzień Archiwów, związany także ze stuleciem utworzenia sieci archiwów w niepodległej Polsce, dał powód, aby 7 czerwca tego roku przygotować wydawnictwo zestawiające dotychczas nieznane w nauce opisy obronnych budowli w Wielkopolsce, np. Dryżyna w Ziemi Wschowskiej, Gniezno – zamek arcybiskupa Jana Łaskiego, Krobia, Niechanowo, Miejska Górka, Mieścisko, Rozdrażew. To również okazja do pożegnania dyrektora MBP w Koninie Henryka Janaska, który w czerwcu tego roku odchodzi na emeryturę.

Przygotowywana płyta CD będzie zawierała m.in. inwentarze obiektów znajdujących się na terenie miasta Konin oraz powiatu ziemskiego konińskiego, np. Przyjma, Rychwał, Konin-Gosławice. Będzie ona plonem spotkania Popołudnie z Dokumentem, które odbędzie się wspomnianego dnia w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, które – obok Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, jest jednym z organizatorów tego wydarzenia. Planowany jest również wykład w MBP w Koninie przy ul. Dworcowej. Szczegóły w późniejszym terminie.

Dorota Parus

Komentarze są wyłączone.